Dofinansowanie do fotowoltaiki

Fotowoltaika – prąd ze słońca, a dofinansowanie

Obecnie na naszym rynku trwa mocny wzrost zainteresowania fotowoltaiką. Ma to źróło w rosnącej cenie energii elektrycznej, kampani reklamowych promujących zieloną energię oraz dofinansowań na system.

Ten ostatni element, czyli dotacje na fotowoltaikę pozwala uzyskać nawet 100% środków na fotowoltaikę.

W Polsce obecnie najważniejsze programy to:

  • Mój prąd
  • Agrooenergia
  • Ulga termomodernizacyjna
  • Nibe Szwedzka dotacja
  • Kredyt na fotowoltaikę

Program Mój prąd

To ogólnokrajowy program skierowany do indywidualnych osób które chcą zamontować na swoim domu fotowoltaikę. Instalacje o mocy od 2 do 10 kW kwalifikują się do programu i program zakłada do 5000 zł zwrotów kosztów poniesionych na instalację fotowoltaiczną. Program jest programem prostym i wystarczy złożenie wniosku. Najczęściej całą procedura od złożenia wniosku do momentu otrzymania dofinansowania trwa do 2 tygodni. Z naszej praktyki wynika, że 100% złożonych wniosków otrzymuje pozytywną decyzję. Więcej o programie można przeczytać na naszej stronie tutaj.

Nibe Szwedzka dotacja

Program wewnętrzny Szwedzkiego producenta pomp ciepła, rekuperatorów i systemu fotowoltaiki. Promocja skierowana jest dla wszystkich, zarówno klientów indywidualnych jak i firm. Program Szwedzka dotacja zakłada, że przy zakupie pompy ciepła otrzymujemy rabat 5000 zł oraz dodatkowo jeśli dobierzemy do tego system fotowoltaikę dodatkowe 4000 zł, czyli łącznie 9000 zł na pompę z fotowoltaiką. Od nas dodatkowy 1000zł na urządzenia w takiej kofiguracji! 

Szwedzka dotacja jest limitowana ilościowo, to znaczy jest określona pula urządzeń objęta dofinansowaniem i o ile fotowoltaika nie stanowi tu problemu, to ilość pomp ciepła dość szybko się kończy. Sprawdź pełny opis opromocji oraz sprawdź stan dostępnych urządzeń tutaj.

Kredyt na fotowoltaikę

W inwestycjach zarówno małych jak i dużych warto rozważyć opcję finansowania bankowego. Obecnie fotowoltaika i ogólnie odnawialne źródła energii są gorącym zagadnieniem i banki prześcigają się w zakresie ofert na kredyty lub leasingi na fotowoltaikę. Ceny za prąd rosną, zapotrzebowanie roczne często przekracza 5000 kWh. Przy odpowiednio dobranym kredycie na fotowoltaikę można śmiało doprowadzić do sytuacji, gdzie rata kredytu lub leasingu jest niższa niż bieżące rachunki za prąd! Szczególne znaczenie ma to dla przedsiębiorstw gdzie ceny prądu są dwukrotnie wyższe, niż dla klientów indywidualnych.

Więcej o mozliwościach kredytowania można przeczytać na naszej stronie klikając tutaj.

Ulga termomodernizacyjna

Fotowoltaikę można zaliczyć jako część termomodernizacji budynku, czyli można odliczyć koszt poniesiony na instalację od podatku dochodowego. Osobami kwalifikującymi się do ulgi termomodernizacyjnej są osoby indywidualne będące właścicielami budynku lub współwłaścicielami domu jednorodzinnego. 

Ogół prac kwalifikujących się pod ulgę termomodernizacyjną to wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, źródła ciepła, docieplenie budynku, montaż solarów, pomp ciepła czy właśnie fotowoltaiki. Całość kwoty która może zostać odliczona nto maksymalnie 53 000 zł w skali roku.

Program Ulga termomoderniazcyjna łączy się z programem mój prąd, jednak odliczony zostaje jedynie realny koszt poniesiony przez inwestora z uwzględnieniem już innych programów i dofinansowań z nich płynących. Więcej o programie można przeczytać w naszym artykule.

Agrooenergia – program dla rolników

Krajowy program skierowany do rolników i ich gospodarstw rolnych. Celem programu jest zmniejszenie wpływu rolnictwa w Polsce na środowisko oraz redukcja zapotrzebowania energetycznego gospodarstw rolnych. Poza wymiarem ekologicznym przekłada się to również na samodzielność ośrodków rolnych oraz zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego w polsce.

Program Agroenergia zakłada do 100% kredytowania na wszystkie prace związane z termomodernizacją i zwiększeniem udziału odnawialnych źródeł energii oraz dofinansowanie do 40% kosztów poniesionych na prace związane z instalacją fotowoltaiki, źródła ciepła itd. Koszt dofinansowania może sięgać nawet do 800 000 zł. 

Dofinansowanie z programu Agroenergia na fotowoltaikę zakłada tylko dotacje na instalacje od 50kW do 1 MW oraz instalacje których koszt całkowity nie przekracza 2,5 mln zł.

Szerszy opis tego programu w artykule na naszej stronie.