Fotowoltaika jako dopełnienie instalacji grzewczej i gwarancja zerowych rachunków za prąd i ogrzewanie budynku!

Fotowoltaika – bezpieczeństwo energetyczne i portfela

Obecnie na rynku trwa nieustający wzrost zainteresowania fotowoltaiką, a popularyzacja technologia sprawiła, że ceny za panele i falowniki znacznie spadły na przestrzeni ostatnich kilku lat. Wliczając w to wszystkie dofinansowania, promocje, opcje kredytowanie okazuje się, że z momentem uruchomienia instalacji zaczynamy oszczędzać pieniądze! Szacuje się, że koszty poniesione (bez żadnych źródeł dodatkowych typu program Mój Prąd) na instalację fotowoltaiczną w odniesieniu rachunków za prąd, będą niższe niż łączna suma tych rachunków na przestrzeni 5-8 lat. Oznacza to, że instalacja zwraca się w 5-8 lat. Taka stopa zwrotu wyliczona jest dla statystycznego domu jednorodzinnego pobierającego ok 4500kWh rocznie oraz przy obecnych cenach prądu.

Fotowoltaika – z czego się składa?

Fotowoltaika to system paneli słonecznych których zadaniem w dużym skrócie jest zamiana energii z słońca na energię elektryczną. Przyjmuje się że każdy panel może wytwarzać od 270 W do obecnie nawet 400 W. Wszystko zależy od technologii w której został wykonany panel.
Panele fotowoltaiczne dzielimy na:
  • polikrystaliczne
  • monokrystaliczne
  • Half Cut
  • Cienkowarstwowe

Panele polikrystaliczne i monokrystaliczne zbudowane są z ogniw z krystalicznego krzemu i to właśnie ten typ jest najbardziej popularny na rynku i określa się, że już ponad 80% wszystkich paneli zamontowanych na świecie jest zbudowana z paneli z modułami krzemowymi. Technologia Half Cut to rozwinięcie technologii ogniw monokrystalicznych pozwalające zwiększyć zarówno moc, jak i wydajność paneli. Panele fotowoltaiczne na ogniwach cienkowarstwowych to niszowe rozwiązanie, ze względu niską wydajność są mało popularne. Dla instalacji o założonej mocy trzeba dać więcej modułów czyli zwiększyć koszt instalacji

Przekazywana energia elektryczna z paneli to prąd stały. W gniazdku mamy prąd sieciowy przemienny, więc potrzebujemy urządzenia zamieniającego prąd stały w przemienny. W tym celu na instalacji montuje się Falownik, urządzenie odpowiedzialne za tą zmianę, regulujące i nadzorujące pracę całego systemu. To falownik stanowi największy koszt instalacji, dlatego cena za kW małej istalacji może być nawet dwukrotnie wyższa niż w przypadku dużej instalacji.

Dobór instalacji fotowoltaicznej

Prawidłowy dobór instalacji fotowoltaicznej opiera się o parę czynników, najważniejszy z nich to moc instalacji. Dla budynków już istniejących bilans jest prosty. Wystarczy spojrzeć na rachunki z poprzednich lat, ustalić roczne zużycie energii oraz na tej podstawie dobrać moc instalacji. Dla domu jednorodzinnego przyjmuje się od 3 do 4,5kW na instalację fotowoltaiczną. Drugą kwestią jest połać dachowa a w zasadzie ilość miejsca na panele fotowoltaiczne, bo nie na każdy dach można zmieścić wymaganą ilość paneli oraz stopień zacienienia, który mocno determinuje wybór paneli i wskazuje najczęściej na Half Cut jako jedyne rozsądne wyjście.

Cena instalacji

Głównym kosztem całej instalacji, szczególnie tych małych 2-10kW jest falownik. Przez cenę falownika koszt jednostkowy 1 kW małej instalacji jest wyższy niż większej instalacji i maleje wraz z wielkością. Ceny instalacji w zależności od paneli i falowników oraz sposobu instalacji podawane są w przeliczeniu za 1kW. Obecnie instalacje 2 kosztują od 4 900 netto za kW, cena maleje do nawet 3500 zł netto za duże instalacje. W tej cenie jest już wszystko, panele, falownik, konstrukcja, okablowanie i montaż. Konstrukcje naziemne ze względu na dodatkowe prace ziemne mogą być znacznie droższe.

Moduły monokrystaliczne, polikrystaliczne a może cienkowarstwowe?

Wybór modułów fotowoltaicznych to najważniejszy wybór determinujący sprawność, jakość pracy i wydajność całej instalacji. W zależności od potrzeb i możliwości instalacji dobieramy rodzaj paneli, tak aby jak najwięcej wycisnąć z instalacji, przy możliwie najmniejszym koszczie i uniknąć skrajnych sytuacji gdzie sprawna instalacja może zupełnie nie działać z powodu źle wybranych paneli.

Panele monokrystaliczne zbudowane są z modułów krzemowych o jednorodnej strukturze krstalicznego krzemu, co nadaje im jednolitą, ciemnogranatową barwę. Moduły monokrystaliczne to najstarsza oraz najbardziej rozwinięta technologia paneli. Obecnie najpopularniejsza ze względu na wydajność od 300 W do nawet 400 W na panel. Niegdyś droższe w produkcji niż polikrystaliczne. Obecnie cenowo są względem siebie bardzo zbliżone, jednak wydajność monokrystalicznych paneli jest wyższa, przez co stają się co raz bardziej popularne i powoli wypychają z rynku polikrystaliczne panele.

Moduły polikrystaliczne to moduły o znacznie krótszej historii. Ich produkcja to proces znacznie szybszy i łatwiejszy niż w przypadku paneli monokrystalicznych a finalna barwa każdego z modułów to jaśniejszy granatowy. Ze względu na niską moc modułów 270W trzeba montować na dachu więcej tych paneli. Obecnie różnica cenowa między panelem monokrystalicznym a polikrystalicznym jest niemal taka sama, co sprawia, że nie ma sensu instalować modułów polikrystalicznych.

Moduły Half Cut, to jedna z najnowszych technologii oraz droga w wytwarzaniu. Panele te charakteryzują się czarną barwą, bardzo wysoką sprawnością. Ich ogniwa są cięte laserowo, co przekłada się na zwiększoną moc sięgającą 400W oraz co najważniejsze dzięki podzieleniu na pół panel może pozostawać sprawny pomimo zacienienia połowy panelu. Tradycyjne panele mono i polikrystaliczne w przypadku zacienienia kawałka panelu tracą nawet do 100% mocy, a źle dobrane komponenty instalacji mogą sprawić, że cała instalacja straci moc.

Moduły cienkowarstwowe produkowane są zupełnie inną technologią, ciągle rozwijaną. Panele cienkowarstwowe charakteryzują się znacznie większą ceną, mniejszą wydajnością, ale mogą być niemal 100% przeźroczyste, czyli mogą być stosowane na szklarniach, dachach oszklonych, oknach. Technologia ciągle się rozwija i wzrasta sprawność tych paneli, a udział w rynku rośnie.

 

Który panel wybrać?

Obecnie najlepszym rozwiązaniem w przeliczeniu na jeden kilowat instalacji jest zastosowanie modułów z ogniwami krzemowymi. Przez ostatnie dwa lata cena monokrystalicznych paneli znacznie spadła, przez co cena całej instalacji na tych panelach również. Obecnie szacuje się, że aby zamontować panele o łącznej mocy 5kW potrzeba 18 modułów polikrystalicznych i zaledwie 10 modułów monokrystalicznych. Więc tutaj prostym wyborem stają się panele monokrystaliczne, które wygrywają zarówno po względem kosztu zakupu, jak i sprawności całej instalacji. Panele Half Cut to idealne rozwiązanie gdy ogranicza nasz przestrzeń na montaż modułów. Moduły cienkowarstwowe to rozwiązanie przyszłości, obecnie stosunkowo drogie, jednak są to panele do zadań specjalnych.