Co to jest system flex?
System flex to nic innego jak system przewodów elastycznych niebieskich, zielonych, fioletowych lub dowolnego innego koloru. Kolor nie ma znaczenia, charakteryzuje producenta lub serię produktową.
System flex bazuje na trzech najpopularniejszych średnicach : 50, 63, 75 oraz 90. System FLEX 75 jest najpopularniejszy i szacujemy, że stanowi 90% rynku. Reszta to system FLEX 50, czyli przewód o średnicy 50 mm, stosowany najczęściej tam gdzie nie ma miejsca na 75mm wysokości przewodu, np. gdy warstwa izolacyjna wylewki ma 70mm. System flex 63 spotkaliśmy tylko raz, istnieje, bardzo niszowy. System FLEX 90 to system firmy Zehnder i obecnie spotykany głównie w tej firmie. Charakteryzuje się wysoką ceną i dużą przepustowością.
System flex charakteryzuje się:
- Wysoka wytrzymałość – można montować w zasadzie wszędzie, w wylewce, między krokwiami, po podłogą, można zalewać tynkami.
- Prosty montaż – system uszczelkowy, bez żadnych narzędzi, każde połączenie to 10 sekund pracy, duży promień gięcia,
- Doskonała akustyka oraz izolacja termiczna,
- Niskie opory – gładka ścianka wewnętrzna,
- Higiena – antybakteryjne przewody gwarantują brak bakterii w instalacji,
- Wysoka szczelność – raz połączony system nie rozszczelnia się – można go montować pod wylewkami.
Jaki system wybrać? FLEX 75, FLEX 50, a może FLEX 90?
W wszystkich standardowych przypadkach system FLEX 75 wystarczy, charakteryzuje się on najniższą ceną na instalację względem pozostałych systemów. Jest nawet dwukrotnie tańszy! Pojedynczy przewód przenosi 30m3/h.
System FLEX 50 stosujemy, tam gdzie nie ma miejsca na FLEX 75. System FLEX50 bardzo często zastępowany jest kanałami płaskimi (również w naszej ofercie).
System FLEX 90 przenosi dużo powietrza, bo nawet 60m3/h, jednak jest to gabaryt i rzadko umieszczany jest w podłodze, co samo w sobie rodzi trudność oraz jest stosunkowo drogi – taniej jest zastosować podwójnie przewód DN75, ponad to system FLEX 90 narzuca wysokie wydatki do jednego punktu.
System FLEX to system rozdzielaczowy
System FLEX to nie tylko rura, ale również skrzynki i rozdzielacze do łączenia tego w całość instalacji. Skrzynki i rozdzielacze są najczęściej z tego samego materiału i mogą być wykonane z blachy ocynkowanej lub plastiku. Do tego całość elementów montażowych czyli uszczelki, taśmy, złączki oraz anemostaty. Czyli ogół instalacji do rozdzielacza.
Skrzynki i rozdzielacze plastikowe, czy metalowe?
Obecnie ceny skrzynek plastikowych zaczynają się robić konkurencyjne względem tych z blachy ocynkowanej. Jednak najczęściej wymagają dodatkowej nadstawki co powoduje, że ich cena jest znacznie wyższa. W naszej opinii skrzynka ocynkowana, a plastikowa nie różni się niemal niczym. Z naszych obserwacji wynika, że skrzynki ocynkowane nie przenoszą tak dźwięku, jak te plastikowe. Warunkiem jest odpowiedni dobór instalacji, a przede wszystkim samego rekuperatora. Ponad to naszym klientom łatwiej montowało się zawsze ocynkowane. Wielokrotnie słyszeliśmy stwierdzenie, że na ocynkowanych elementach pojawia się rdza. Na naszych skrzynkach jeszcze nie spotkaliśmy nigdy „rudej”, a z uwagi na ciągły przewiew powietrza nie ma prawa się nic zadziać na instalacji.
System FLEX czy Spiro?
System SPIRO czyli ocynkowane rury spiralne, czyli system obecny w wszystkich lokalach usługowych, galeriach handlowych i biurach. Ze względu na obostrzenia prawa budowlanego tylko te rury mogą być stosowane do wentylacji. Ponad to większość spotykanych przez nas projektów wentylacji mechanicznej dla domów jednorodzinnych kupionych razem z projektem jest zaprojektowanych na rurach SPIRO.
Rury SPIRO są znacznie trudniejsze w montażu, wymagają więcej wiedzy, umiejętności oraz miejsca. Dlatego swoje instalacje oraz te oferowane dla naszych klientów robimy w systemie FLEX.
Obecnie system spiro stosujemy tylko do połączenia rozdzielacza z rekuperatorem oraz na budowanie pionów wentylacyjnych, czyli na krótkim odcinku.
Nasza oferta
W naszej ofercie posiadamy wszystkie akcesoria do rekuperacji, czyli:
- Uszczelki,
- Złączki,
- Zaślepki,
- Taśmy perforowane
- Taśmy zbrojone
- Anemostaty nawiewne i wywiewne
- Przewody elastyczne SPIRO ocieplane
- Czerpnie i wyrzutnie
- Rury sztywne SPIRO oraz kształtki,
- Wszystkie pozostałe spotykane w rekuperacji elementy.