Czym w ogóle jest rekuperacja?
Rekuperacja to nic innego jak wentylacja mechaniczna, czyli wymuszona. Obieg powietrza wymusza jednostka centralna czyli rekuperator, a sieć przewodów wentylacyjnych rozprowadza powietrze po całym budynku. Do jednych pomieszczeń wrzucane jest powietrze, z innych wyciągane. Bilans powietrze nawiewanego i wywiewanego powinien być zerowy, czyli powinny się równoważyć, a całe to powietrze przechodzi przez rekuperator. Cała magia rekuperacji polega na wymianie ciepła z powietrza wywiewanego do nawiewanego, czyli odzysku ciepła.
Po co w ogóle stosuje się rekuperację?
W domach tradycyjnych wentylacja odbywa się w sposób naturalny – grawitacyjny. Ciepłe powietrze unosi się do góry, tworzy się ciśnienie, które znajduje ujście w kratce wentylacyjnej. Świeże powietrze natomiast zasysane jest przez nie idealnie szczelne okna, drzwi. W nowoczesnym budownictwie okna i drzwi są tak szczelne, że wentylacja grawitacyjna nie ma prawa zadziałać. Tworzy się w pewnym sensie termos. Brak obiegu powietrza to zatrzymanie wilgoci, zapachów w budynku. Tutaj na ratunek przychodzi rekuperacja.
Dodatkowo dzięki odzyskowi ciepła rekuperacja znacznie podnosi wartość energii grzewczej jaka zostaje w budynku. W przypadku wentylacji grawitacyjnej całe ciepłe powietrze uchodziło kominem w przestrzeń marnując tą energię. Rekuperacja wrzuca przez wymiennik to ciepło ponownie na budynek. Świeże powietrze jest ogrzewane powietrzem wywiewanym.
Rekuperator to również zestaw filtrów. Fajne rozwiązanie dla alergików. Całe powietrze które jest nawiewane do budynku przechodzi przez rekuperator wyposażony w filtry o różnych stopniach filtracji. Można zastosować nawet filtry węglowe pochłaniające nieprzyjemne zapachy!
Rekuperacja to oszczędność?
Oszczędność na rekuperacji może zaczynać się już w momencie zdecydowania się na wentylację mechaniczną. Odpada konieczność budowania kominów. Zatem już na etapie projektowym możemy zaoszczędzić.
Rekuperacja zatrzymuje ciepło w domu. Przez wymiennik ciepło wywiewane jest przekazywane do świeżego powietrza nawiewanego na budynek. Oznacza to mniejsze rachunki za ogrzewanie! Sprawność rekuperatorów sięga 80%. Czyli 80% ciepła zostaje w budynku, gdzie w wentylacji grawitacyjnej bezpowrotnie jest wyrzucane do atmosfery.
Rekuperacja a prawo?
Obecnie rekuperacja jest niemal obowiązkowa, aby osiągnąć wymaganą sprawność energetyczną budynków dla których pozwolenie na budowę zostało złożone po 2018 roku. Aby osiągnąć wymaganą normę w zasadzie konieczne jest zastosowanie rekuperacji.
Czy rekuperacja ma jakieś wady?
Rekuperacja zasadniczo ma trzy wady.
Pierwsza z nich to wysuszanie powietrza i w skrajnych przypadkach potrafi przesuszać powietrze. Są centrale z odzyskiem wilgoci, lub nawilżacze do rekuperacji zupełnie niwelujące problem, jednak wiąże się to najczęściej z dodatkowym kosztem. Centrale z odzyskiem wilgoci są wyposażone w wymiennik entalpiczny.
Kolejną wadą rekuperacji jest to, że centrala jest urządzeniem elektrycznym i jak każde urządzenie w zanikach prądu przestaje zupełnie działać. Pozostaje nam rozszczelnić okna.
Rekuperacja nie obejmuje garażu i często kotłowni (zależnie od źródła ciepła) i w związku z tym trzeba często dla kotłowni i tak budować jeden komin.
Podsumowanie
Rekuperacja obecnie staje się standardem ale i obowiązkiem i dla domów energooszczędnych jest warunkiem koniecznym. Dzięki rekuperacji zyskujemy nie tylko oszczędność finansową, ale i ogromny komfort i gwarancję obiegu powietrza nawet w najszczelniejszych domach!