Powietrzne pompy ciepła

Powietrzna pompa ciepła (powietrze-woda), dla kogo?

Powietrzna pompa ciepła wykorzystuje w swojej pracy zewnętrzne powietrze do ogrzewania oraz chłodzenia budynku. Generalnie sprawność tych urządzeń spada wraz z temperaturą, ale nawet przy ujemnych temperaturach powietrzne pompy ciepła dają radę ogrzać każdy budynek. Odpowiednio dobrana pompa powinna pokrywać zapotrzebowanie budynku niemal w każdych warunkach. W przypadku brakującej mocy grzałki pokrywają braki. Więc powietrzna pompa ciepła nawet w największych mrozach ogrzeje budynek, z udziałem grzałki lub bez.

Powietrzna pompa ciepła może ogrzewać zarówno centralne ogrzewanie, ciepłą wodę użytkową jak również być wykorzystywana jako jednostka klimatyzacyjna do chłodzenia domu w gorące dni.

Powietrzne pompy ciepła wykorzystują do swojej pracy powietrze zewnętrzne, czyli nie potrzebują kosztownych odwiertów, a pompy powietrzne generują moc grzewczą nawet w temperaturach do -25 stopni.

Powietrzna pompa ciepła zyskuje przewagę nad gruntowymi w sytuacji gdy:

  • Modernizujemy budynek,
  • Powietrzną pompę ciepła chcemy zastosować jako dodatkowe źródło ogrzewania,
  • Nie ma miejsca wjazdu dla maszyny wiertniczej,
  • Cena montażu gra kluczową rolę,
  • Nie ma miejsca na wykonanie odwiertu,
  • Nie można wykonać odwiertu z innych powodów np. podłożę skaliste.
Instalacja na powietrznej pompie ciepła jest stosunkowo prosta, a jakość urządzeń znacznie się poprawiła na przestrzeni ostatnich lat. Zakup i montaż powietrznej pompy ciepła do ogrzewania centralnego i ciepłej wody użytkowej znacznie poprawia ekonomię i ekologię w domu i przede wszystkim oszczędza pieniądze i uniezależnia od innych źródeł np. gaz.
 
Powietrzne pompy ciepła w połączeniu z fotowoltaiką mogą pozwolić na Ogrzewanie Bez Rachunków, czyli zarówno grzanie, jak i chłodzenie mamy za darmo!

Montaż powietrznych pomp ciepła i ich cena

Powietrzne pompy ciepła nie wymagają wykonywania odwiertów, a co za tym idzie nie musimy transportować naszych urządzeń wiertniczych aby wykonać instalację. Dzięki temu nasz zasięg montażu powietrznych pomp ciepła jest znacznie większy niż gruntowych pomp. Wszystkie nasze instalacje wykonujemy tylko z sprawdzonych materiałów gwarantujących długie lata bezproblemowej pracy.

Cena montażu uzależniona jest od zakresu prac oraz samego urządzenia. Najczęściej do ceny urządzenia trzeba liczyć ok 8 tyś zł netto na podłączenie i uruchomienie.

Kiedy powietrzna pompa ciepła przegrywa z gruntową?

Powietrzna pompa ciepła to idealne rozwiązanie w modernizowanych budynkach. Jednak dla nowo budowanych niejednokrotnie praktyka wskazała, że cena całej inwestycji na powietrznej pompie ciepła pozwala zaoszczędzić ok 5000 zł względem gruntowej. W wycenach oczywiście uwzględnione były odwierty. Ma to źródło w cenie samego urządzenia – gruntowa pompa ciepła jest znacznie tańsza. Nie wymaga tyle akcesoriów. W gruntowej pompie ciepła wszystko jest w jednym urządzeniu (zasobnik, część wykonawcza z sprężarką, wszystkie grupy pompowe, sterowanie itd).

Ekonomia powietrznych pomp ciepła jest również niższa. Według naszych kalkulacji roczny koszt ogrzania domu ok 180m na powietrznej pompie ciepła to ok 4000 zł, natomiast dla gruntowej to zaledwie 3000 zł.

Serwis urządzeń. Gruntowa pompa ciepła stoi w kotłowni, ogrzewanym pomieszczeniu a z dolnego źródła uzyskuje stałe temperatury. Tak naprawdę urządzenia te nie wymagają żadnego serwisu. Powietrzne pompy ciepła natomiast pracują w zmiennych warunkach zewnętrznych, w deszczu, wietrze i temperaturach od -30 do +40 stopni czy są mocno narażone na warunki zewnętrzne. Serwis takich urządzeń powinien się odbywać według producentów powietrznych pomp ciepła dwa razy do roku (czyszczenie).

W związku z trudnymi warunkami żywotność tych urządzeń jest znacznie niższa niż gruntowych. W przypadku tych drugich, serwisujemy dalej jedne z naszych pierwszych instalacji które działają nieprzerwanie bez problemów już 25 lat! Z powietrznymi nasza praktyka wskazuje niestety 10-15 lat żywotności, choć obecnie technika powietrznych pomp ciepła mocno się zmieniła i jakość wraz z sprawnością się poprawiły. Jeśli chodzi o żywotność niestety z nasza praktyka cały czas wskazuje, że 12 lat to średnia życia powietrznych pomp. Co więcej w przypadku uszkodzenia sprężarki w gruntowej pompie ciepła wystarczy wymienić sprężarkę, i urządzenie dostaje nowe życie. W przypadku powietrznych trzeba wymienić całą jednostkę zewnętrzną czyli 80% kosztów inwestycyjnych trzeba ponieść od nowa.

Powietrzna pompa ciepła do ogrzewania centralnego i ciepłej wody to jednostka zewnętrzna która generuje hałas i zajmuje miejsce. Poziom hałasu może sięgać nawet 40db, natomiast gruntowa pompa ciepła hałasuje tyle co… lodówka. Albo i mniej. Zajmuje 1m2 w kotłowni w wersji z wbudowanym zasobnikiem na ogrzewaniu podłogowym (nie wymaga zbiornika buforowego).

Grzanie, a ujemne temperatury na dworze?

Powietrzne pompy ciepła dzięki pracy sprężarki zamienia energię zawartą w powietrz zewnętrznym (nawet ujemnym) na temperaturę dodatnią na centralne ogrzewanie i ciepłą wodę nawet do 60 stopni. W zależności od temperatury zewnętrznej pompa ciepła działa z swoją określoną sprawnością dla tego właśnie parametru i sprawność spada wraz z spadkiem temperatury. Parametr -25 stopni oznacza, że poniżej tej wartości sprawność pompy wynosi zero i 100% zapotrzebowania grzewczego jest pokryte przez grzałkę.

Jednostka zewnętrzna i wewnętrzna może być spokojnie wpięta w istniejącą instalację grzewczą bez większych modyfikacji.

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Powietrzne pompy ciepła funkcjonują w oparciu o prostą i powszechną technologię którą można znaleźć między innymi w lodówkach i innych urządzeniach które w swojej pracy wykorzystują czynnik chłodniczy.
Podobnie jak w lodówce (tylko w dużo większym wydaniu) cała technika pracy powietrznej pompy ciepła polega na odebraniu energii z powietrza, dołożyć do niej energię z pracy sprężarki i uzyskać wysoką temperaturę na cele grzewcze.
Głównymi i najważniejszymi elementami powietrznych pomp ciepła jest sprężarka wykonująca najważniejszą pracę, skraplacz do wymiany ciepła, zawór rozprężny oraz parownik do wymiany ciepła wtórnej.
Czynnik chłodniczy pracujący w pompie ciepła w jednostce zewnętrznej ma za zadanie odzyskać ciepło z powietrza zewnętrznego w procesie sprężenia przez sprężarkę. Zwiększa się temperatura czynnika, od 5 do nawet 80 stopni. Następnie czynnik przesyłany jest do skraplacza który jest rodzajem wymiennika, gdzie oddaje on energię do systemu grzewczego ogrzewając system centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Po oddaniu temperatury czynnik schładza się i ulega skropleniu. Czynnik chłodniczy pracuje w układzie zamkniętym i nie powinien dostawać się do środowiska. Energia wytworzona przez powietrzne pompy ciepła może zasilić centralne ogrzewanie, ciepłą wodę użytkową oraz być źródłem chłodu czyli realizować klimatyzację w budynkach jednorodzinnych i komercyjnych.
Chłodzenie w powietrznych pompach ciepła wymaga udziału sprężarki. Cały proces jest po prostu odwrócony i ciepło jest odbierane z instalacji i przekazywane na jednostkę zewnętrzną, gdzie wyrzucane jest w otoczenie.

 

Dlaczego pompa ciepła jest fajna?

  • Oszczędność

Pierwszy i najważniejszy powód z punktu widzenia użytkownika to oszczędność. Powietrzne pompy ciepła pozwalają oszczędzić nawet 75% kosztów względem tradycyjnego sposobu ogrzewania. Oszczędność uzależniona jest od wielkości budynku, zastosowanej pompy, doboru powietrznej pompy ciepła, docieplenia budynku oraz samej instalacji grzewczej. Koszt montażu pompy ciepła w porównaniu do innych tradycyjnych źródeł np. kotła gazowego może być taki sam, lub nawet niższy. Koszta wprowadzenia gazu do budynku, budowa kominów, przyłączy oraz samego urządzenia mogą dać nawet wyższą kwotę niż zakup i montaż pompy ciepła. Powietrzna pompa ciepła w połączeniu z fotowoltaiką może kosztować ZERO za eksploatację. Żadne inne źródło ciepła tego nie da!

  • Chłodzenie

W przeciwieństwie do wszystkich innych źródeł ciepła pompa ciepła realizuje zarówno grzanie jak i chłodzenie. Nie potrzebujemy żadnych innych urządzeń dodatkowych, rozbudowanych instalacji aby zrealizować chłodzenie! Jedyne co jest zalecane to instalacja podłogowa (grzejniki nie oddadzą chłodu), lub odpowiednia instalacja z wentylacją mechaniczną i chłodnicą.

  • Ekologia

Pompy ciepła są 100% ekologiczne i przyjazne dla środowiska, nie emitują szkodliwych substancji do środowiska. Powietrzne pompy ciepła są kwalifikowane jako odnawialne źródła energii i do tych źródeł są największe dofinansowania.