Fabryka wafli do lodów - "Waflex" - Produkcja, magazyn i biuro ogrzewane nadmuchowymi pompami ciepła z dolnym źródłem - odwiertami.

Pompa ciepła nadmuchowa wsparta rekuperacją

Nadmuchowa moc grzewcza – cały budynek ogrzewa i chłodzi nadmuchowa pompa ciepła przemysłowa!

Idea jest prosta, cały budynek – ponad 3000 metrów kwadratowych, po 1000m na biuro, halę produkcyjną i magazyn ogrzewane powietrzem z wentylacji. To ogrzewanie realizuje nadmuchowa pompa ciepła przemysłowa… a dokładniej aż 12 pomp wspartych 12 rekuperatorami. Inwestycja jest o tyle złożona, że do procesu produkcji wykorzystywane są chłodnice do odbioru wilgoci z powietrza, które to stanowi główny problem procesu. Część biurowa jest na zupełnie oddzielnym układzie względem magazynu i produkcji. Dodatkowo na tej części są 4 urządzenia, co pozwala stworzyć cztery strefy klimatyczne. Co najfajniejsze w biurach mamy darmowe efektywne chłodzenie z dolnego źródła!
Zamontowane urządzenia to pompy firmy LENNOX, czyli jednego z największych producentów tego typu urządzeń na świecie. Rekuperatory zastosowane w instlacji to PHEONIX Polskiego producenta ASPOL.

Całą inwestycję rozpoczęliśmy z początkiem 2020 roku, kiedy to wykonaliśmy łącznie 4000 m odwiertów. Montaż rozpoczęliśmy w czerwcu, gdzie cały miesiąc zajęło nam zaprojektowanie i zbudowanie antresoli na której zostały osadzone wszystkie urządzenia. Antresola zaprojektowaliśmy zgodnie z obowiązującymi zasadami między innymi BHP. Całość ocynkowaliśmy ze względu na przepisy sanitarne.

Co ciekawe instalację wentylacyjną na tym budynku realizowały dwie osoby!
Instalację elektryczną i spięcia dolnego źródła realizowała jedna osoba!

Oczywiście prace wspieraliśmy incydentalnie między innymi przy montażu antresoli, czy wciągnięciu urządzeń.

Inwestycja byłaby zakończona w październiku, jednak na budynku nie było odpowiedniego przyłącza prądu. Co więc inwestorzy przyłączyli wodę niezbędną do uruchomienia dopiero w połowie listopada.

Pompy ciepła działają w układzie zamkniętym. Świeże powietrze jest dostarczamy przez rekuperatory które wyciągają brudne powietrze między innymi z łazienek. Świeżę powietrze wstępnie ogrzane na wymienniku podajemy bezpośrednio do kanału nawiewnego pompy ciepła.

Nadmuchowe pompy ciepła w hali produkcyjnej

Na część magazynową zamontowaliśmy trzy urządzenia z których rury wychodzące mają średnicę 630mm! Na produkcję przeznaczyliśmy cztery urządzenia również o średnicy wyjściowej 63 cm. Powrót z urządzeń na magazynie realizujemy bezpośrednio z urządzeń. Na zdjęciach widać wyzwanie – ograniczona ilość miejsca na poprowadzenie instalacji zasilania w świeże powietrze, czyli rekuperatory.

Nadmuchowe pompy ciepła wsparte rekuperacją